Educationala

Oferta Educationala

Demersul pedagogic, are ca punct de plecare – stabilirea profilului fiecarui copil (nivel de inteligenta, aptitudini si trasaturi de personalitate) prin testarea /evaluarea initiala, efectuata de o echipa de profesionisti, fapt ce permite realizarea unor trasee educationale personalizate, consilierea educationala fiind prezenta pe toata durata desfasurarii Programului.
Curriculum-ul scolar este intregit de conceptul inovator fiind menit sa ofere o educatie diferentiata, originala, eficienta si de calitate, in masura sa produca schimbari nu doar sub aspect cognitiv, ci si sub aspect atitudinal si comportamental.
Activitatea personalizata este impletita armonios cu invatarea prin tatonarea experimentala.
Fiecarea copil este stimulat si ajutat intr-un climat de incredere si bunavointa sa-si descopere si sa-si fructifice potentialul maxim.

Scoala Primara Lexford Castel ofera o multime de avantaje copiilor:

• toate cursurile obligatorii pentru nivelul primar din curriculum-ul MENCS.
  • 5 ore de limba engleză/săptămână
  • pregătiri suplimentare pentru performanţă şi participare la concursuri şcolare
  • pregătiri suplimentare pentru aprofundarea cunoştinţelor
  • activităţi extraşcolare şi cursuri specifice şcolii
  • efectuarea temelor sub supravegherea unui cadru didactic
  • evaluările corespunzătoare activităţilor didactice
  • rapoarte de evaluarea elevilor transmise părinţilor: rapoarte periodice de progres, rapoarte semestriale, rapoarte ale profesorilor consilieri
  • pregătirea pentru olimpiade şcolare

• participarea la diverse proiecte/programe educaţionale
  • participarea la concursuri ale şcolii, naţionale
  • 2 mese principale pregătite la bucataria Scolii şi 2 gustări pe zi, in functie de programul ales
  • comunicarea/corespondenţa permanentă cu părinţii
  • ore de consiliere pentru elevi şi părinţi
  • acces la bibliotecă şi cabinetul de informatică
  • supraveghere, control şi tratament medical pe toată perioada programului
  • vizite la muzee, institutii culturale etc. cuprinse în graficul de activităţi extraşcolare al Scolii

Info

Orarul activitatilor obligatorii respecta curba efortului zilnic si saptamanal al copilului.

Părinţilor le va fi adus la cunoştinţă programul de activităţi săptămanal al copilului, precum si periodic un raport asupra evoluţiei acestuia.