Spatii

si servicii

Cladirea gradinitei “Lexford Castel” se desfasoara pe doua nivele

Fiecare incapere si spatiu din incinta gradinitei este dotat astfel incat sa creeze un ambient placut copiilor dar totodata si un climat educational favorabil desfasurarii unui invatamant de calitate. In ceea ce priveste mijloacele de invatamant moderne: calculatoare, aparatura audio-video, dvd-uri, copiatoare, imprimante, putem spune ca acestea sunt suficiente si completeaza activitatea cadrelor didactice.

Locatia

• Din septembrie 20112, Scoala Primara” Lexford Castel” isi desfasoara activitatea intr-o cladire nou amenajata respectand standardele unei unitati de invatamant international.
  • In fiecare an s-au execut lucrări de reparatii si amenajări în interior si exterior. Exteriorul a fost reparat (tâmplărie PVC), iar în interior au fost amenajate sălile de clasă. Scoala are sala de sport si teren de fotbal neamenajat. Există laboratoare de astronomie si limbi moderne. În scoală functionează un cabinet de psihopedagogie si un cabinet medical
  • Scoala are în dotare planse, hărti, aparate de proiectie (un retroproiector si un videoproiector), materiale didactice specifice. Există un cabinet de informatica cu 10 calculatoare, televizoare, fax, două copiatoare, calculatoare. Biblioteca are un numar de 400 de volume.

Ce ne-a plăcut la locația noastră:

Clădirea se află pe strada Alexandru Constantinescu, foarte aproape de Mănăstirea Cașin; încăperile sunt mari, înalte, luminoase și aerisite; există spațiu suficient pentru a organiza săli dedicate activităților precum: sportul, artele, utilizarea calculatoarelor, sala de pian, etc; avem spații potrivite pentru activitățile adiacente: sală de mese, birou, cabinet medical, etc.; dispunem de o curte mare (720 mp) dintre care pe 500 mp am organizat spații de joaca și de “outdoor learning” pentru copii.

Locația Scolii Primare “ Lexford Castel” pe scurt:

• Adresa: Str. P. Ispirescu, nr.5
  • Clădire mare, frumoasă și solidă
  • Suprafața totală: 700 mp
  • Curte liniștită cu un loc de joacă mare (500 mp)
  • Săli de clasă mari cu multa lumină naturală
  • 1 sală de sport (22.5 mp)
  • Zonă de luat masa (30 mp)
  • Zonă mare de primire (37 mp)
  • Sală de calculatoare - (18 mp)
  • Cabinet medical
  • Sală de arte
  • Bibliotecă și “quiet area”
  • Sală de pian
  • Cancelarie și birouri

Masa

La Scoala Primara Lexford Castel considerăm nutriţia ca pe un aspect integrant al educării şi dezvoltării copiilor înscrişi la noi.
Prin urmare, toate aspectele referitoare la mese au fost analizate cu mare atenţie, iar hotărârea finală a fost luată în urma consultărilor cu părinţii, medicul nutriţionist şi medicul pediatru. Am trecut printr-un proces complex şi îndelungat în urma căruia a fost stabilită o politică nutriţională a Scolii Primare Lexford Castel ce detaliază toate aspectele referitoare la mese.

La nivel de şcoală , mesele sunt oferite după cum urmează:

• Există trei mese zilnice: gustarea de dimineaţă, prânz şi gustarea de după amiază
  • Meniurile au fost stabilite împreună cu părinţii şi se urmăreşte în permanenţă ca ele să satisfacă nu doar nevoile nutriţionale ale copiilor, dar să fie şi pe gustul lor
  • Meniurile sunt îmbunătăţite periodic în funcţie de observaţiile noastre şi feedback-ul primit de la părinţi
  • Momentul mesei este considerat şi un moment educativ care ţine de dezvoltarea socială a copiilor; cadrele didactice mănâncă alături de copii, asigurându-se că aceştia îşi însuşesc deprinderi sănătoase şi politicoase legate de ritualul mesei

Medical

• Scoala Primara Lexford Castel își propune să creeze un mediu sănătos, care promovează bunăstarea fizică și psihică a copiilor
  • Colaborăm cu un medic pediatru și un asistent pediatru care vin și consultă zilnic copiii, făcând zilnic triajul elevilor pentru a ne asigura că elevii bolnavi sunt trimiși acasă
  • Scoala Primara “ Lexford Castel” are o serie de proceduri medicale prin care își propune să minimizeze riscul de îmbolnăvire a copiilor în cadrul școlii
  • Triajul zilnic al copiilor și cadrelor didactice prin care se urmareste verificarea zilnica starii de sănătate a copiilor. În urma triajului medical efectuat zilnic, cei care prezintă o modificare a stării de sănătate sunt direcționați către o evaluare de specialitate